Potenie

Na tvorbe a vylučovaní potu sa podieľajú predovšetkým malé a veľké potné žľazy, ktoré vylučujú odpadové produkty látkovej výmeny. Malé potné žľazy sú v rozdielnej hustote zastúpené temer po celom povrchu tela. Za normálnych okolností vyprodukujú denne takmer 1 liter tekutín. Veľké potné žľazy sa nachádzajú len v niektorých oblastiach, predovšetkým však v podpazuší, menej v oblasti genitálií a v okolí prsných bradaviek. Funkčnými sa stávajú vo veku okolo 8.rokov

Produkcia potu je riadená prostredníctvom nervového systému. Potenie možno rozdeliť do niekoľkých typov:

  • termoregulačné
  • emocionálne
  • gustatórne
  • farmakodynamické

Pri emocionálnom potení, na základe psychických podnetov, stojí v popredí reakcia potných žliaz v podpazuší, ale aj na dlaniach, ploskách nôh a na čele. Primárna hyperhidróza, čiže nadmerné potenie, je ochorením postihujúcim najčastejšie oblasti podpazušia, dlaní, či chodidiel.

Ako problém vzniká?

Prejavy primárnej hyperhidrózy nastupujú zvyčajne v období puberty, najmä v oblasti podpazušia. Na dlaniach a ploskách nôh sa môžu objaviť už v detstve. Príčiny nadmerného potenia rúk, podpazušia, plosiek nôh, zostávajú zvyčajne neznáme, stretávame sa i s familiárnou predispozíciou.

Ako to riešiť?

Odstránenie potenia úspešne riešime aplikáciou botulotoxínu do postihnutej oblasti po predchádzajúcom zlyhaní antiperspirantov, či vodnej ionoforézy. Pred zahájením liečby však treba vylúčiť ochorenia endokrinného, či neurologického charakteru.

sidebar-banner2

Odporúčané riešenia problému

Botulotoxín
Vodná ionofrenéza