Voláme ich „ženské“ problémy, no napriek tomu o  nich nechceme hovoriť ani v spoločnosti najlepších kamarátok. A tak v sebe živíme obavy a mýty, ktoré potom obmedzujú náš osobný aj partnerský život.  Bezbolestné riešenia pritom máme už aj na Slovensku.

Mýtus: Inkontinencia je pre  babky, ja som iba prechladla.

Fakty: „Cvrknete si“ občas pri  kýchnutí či kašli? Nuž, pokiaľ ide o neželaný únik moču, potom by ste mali vedieť, že vek je len jednou z mnohých príčin.  „Správne fungovanie uzáverovej funkcie močovej rúry síce závisí aj od množstva kolagénu, cievneho zásobenia a pevnosti svaloviny, ktoré s pribúdajúcim vekom klesajú, avšak po inkontinenčných vložkách často siahajú aj mladé ženy,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková a dopĺňa: Stačí prirodzený pôrod, nadváha, prekonané operácie či ožarovanie, ktoré oslabia samouzatvárací systém močovej trubice a k samovoľnému úniku moču môže dojsť aj pri bežnej fyzickej aktivite.“ Ak ste si pri čítaní týchto riadkov uvedomili, že čosi podobné ste nedávno zaregistrovali pri zdvíhaní dieťaťa, tašky s nákupom, či skákaní, tak potom vitajte v klube. Presnejšie, v klube viac ako 300 tisíc Sloveniek, ktoré trpia príznakmi stresovej inkontinencie. Tak sa totiž volá diagnóza, pri ktorej zostáva neželané mokro v nohavičkách v práve spomínaných situáciach. Paradoxne, so stresom nemá vlastne nič spoločné.

Mýtus: Po pôrode to už v posteli nikdy nebude ono. A keď nie po pôrode, tak určite po menopauze.

Fakty: S prirodzenými pôrodmi a pribudajúcim vekom sa často objavujú aj problémy v intímnom živote. Mnohé ženy a ich partnerov trápi nespokojnosť počas pohlavného styku spôsobená uvoľneným pošvovým svalstvom a zväčšením pošvového vchodu, ku ktorému dochádza počas pôrodu. Druhou, veľmi nepríjemnou situáciou je pocit bolesti pri pohlavnom styku na strane partnerky. Môže za to ubúdajúci kolagén aj estrogén „Kým má žena dostatok ženských pohlavných hormónov, má aj jej vaginálna sliznica  mnoho vrstiev, je dostatočne cievne zásobená, a tým pádom aj vlhká a pripravená na mechanickú záťaž, akou je pohlavný styk,“ hovorí MUDr. Sládičeková. „Akonáhle sa žena dostane do obdobia prechodu, zníži sa jej produkcia estrogénov a dochádza k stenšeniu stien pošvy, jej nedostatočnému prekrveniu a pocitu suchosti, ktoré vedú k bolestivosti počas intímnych chvíľ. Podobne je to aj s kolagénom. Jeho tvorba  klesá už po dvadsaťpäťke a počas prvých piatich rokov po menopauze ho z kože a slizníc ubudne až 30%,“ dodáva lekárka.

Mýtus: Kde nepomáha cvičenie, pomôže len operácia.

Fakty:  Dámy, ktoré trápia ľahšie formy inkontinencie či uvoľnené pošvové svalstvo hľadajú najskôr neivazívne riešenia svojich problémov. K ním patrí aj sústava cvikov zameraná na posilnenie svalstva pošvového dna, známa aj ako Kegelove cviky.  Ak táto metóda nepomáha, do úvahy  donedávna prichádzalo len chirurgické riešenie. „Operácie v intímnych partiách si vyžadujú hospitalizáciu a pomerne dlhú rekonvalescenciu, často sú navyše spojené s nemalými rizikami komplikácií. Preto z nich majú ženy obavy,“ hovorí MUDr. Sládičeková. Lekárka svojim pacientkam odporúča vyskúšať ošetrenie erbiovým laserom Fotona. „Kým doteraz používané  CO2 lasery dokázali pomôcť len pri vekom podmienených zmenách, najnovší erbiový laser si poradí tiež s prejavmi ľahkej a strednej inkontinencie,  ktoré trápia aj mladšie ženy,“ hovorí gynekologička.  Ošetrenie trvá necelých 30 minút a pripomína bežnú gynekologickú prehliadku. Princíp je jednoduchý – hlboké vrstvy sliznice sa zahrievajú laserovým lúčom, čím dochádza  k  takmer okamžitému skráteniu kolagénových vlákien o jednu tretinu a naštartovaniu dlhodobej tvorby nových.  Tento proces bezbolestne a rýchlo zregeneruje vaginálnu sliznicu, čím zlepší jej kvalitu, vlhkosť a pružnosť. Zároveň vedie k spevneniu močového mechúra a zmene uhla močovej rúry, výsledkom čoho je odstránenie inkontinencie.

Tip pre „hanblivky“

MEDISKIN mal ako prvý na Slovensku laser certifikovaný FDA na liečbu inkontinencie a súvisiacich intímnych problémov. Na rozdiel od všetkých ostatných používaných laserov tento prístroj nespôsobuje poškodenie a odlúpenie povrchových vrstiev sliznice, preto nehrozia nežiaduce efekty ani komplikácie. Pred samotným ošetrením nemusíte navštíviť svojho lekára, v MEDISKIN-e vám pri vstupnej konzultácii spravia všetky  potrebné vyšetrenia.